سدی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه

هادی اسدی رئیس موسسه تحقیقات آب و خاک امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی اظهار داشت. کشور ترکیه 38 میلیون هکتار اراضی قابل کشت و ایران 24 میلیون هکتار اراضی قابل کشت دارد. که ترکیه در 7 میلیون هکتار در این اراضی گندم می‌کارد و در ایران حدود 6 میلیون هکتار گندم به مرحله کاشت میرسد.

وی افزود: ترکیه از 7 میلیون هکتار اراضی خود 20 میلیون تن گندم برداشت می‌کند اما ایران در سال زراعی گذشت. با رکوردی که از خود به جای گذاشت 10 میلیون تن گندم تولید می‌کند.

رئیس موسسه تحقیقات آب و خاک با بیان اینکه شرایط آب و هوایی کشور متفاوت است. اما در بخش بهره‌وری تفاوت‌هایی وجود دارد افزود: میزان مصرف کودهای کشاورزی در ترکیه دو برابر ایران است و ما در کشورمان شاهد کم مصرفی کود هستیم.

بروزترین اخبار های کشاورزی را در صفحه اخبار  سایت گروه کشاورزی کندو می توانید مشاهده کنید تا اطلاعات خود را در حیطه کشاورزی بالا ببرید .گروه کشاورزی کندو بستری را فراهم کرده تا بتوانید خرید کود را به بهترین کیفیت خریداری کنید .

مقدار کود مصرفی ایران

اسدی تصریح کرد: کشور ترکیه در سال 2005، 5 میلیون کود در اراضی کشاورزی خود مصرف کرد که اکنون به 7 میلیون تن رسید. اما در ایران باید 4.8 میلیون تن کود کشاورزی مصرف شود اما در هیچ سالی نتوانسته‌ایم به این رقم برسیم و همچنان دچار کم مصرفی هستیم.

وی ادامه داد: سال قبل جذب کود در اراضی کشاورزی کشور افزایش پیدا کرده است به طوریکه در مصرف کودهای فسفره و پتاسه 80 درصد افزایش مصرف داشته‌ایم. اما کماکان فاصله زیادی با استانداردهای تایید شده داریم. با افزایش کود در کشاورزی می‌توانیم پتانسیل‌های بالقوه‌ای را که در کشور وجود دارد بالفعل کرده و خاک را در اراضی کشاورزی حاصلخیز کنیم. که اکنون در بسیاری از مناطق از عناصر غذایی تخلیه شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *